By | 14 września, 2020

1. Czym jest Organon?

Kilka razy w moich poprzednich wpisach stosowałam cytaty z Organonu Sztuki medycznej Hahnemanna. Dziś chciałam wyjaśnić czym jest Organon. Jest to podstawowe dzieło Hahnemanna – zawarte w nim przemyślenia legły u podstaw homeopatii jako systemu leczenia z własną koncepcją procesu chorobowego, zasadami postępowania leczniczego i farmakopeą. Jest to jeden z ważniejszych tekstów z obszaru filozofii medycyny w ogóle.

Hanemann pracował nad Organonem ponad 30 lat a kolejne wydania były rozszerzane, poprawiane i udoskonalane w miarę doświadczeń, które nabywał zajmując się homeopatią.

Pierwsze wydanie ukazało się w 1810 roku a ostatnie (szóste) zostało ukończone w 1842 r. Jednak, na skutek niekorzystnych okoliczności, światło dzienne ujrzało dopiero79 lat później  / 1921 /

W ciągu ostatnich lat homeopatia nadal się rozwija. Na całym świecie powstają nowe sposoby „nowe szkoły homeopatii”. Jednak podstawowe prawa i zasady leczenia zawarte w Organonie  pozostają niezmienne. Podstawę homeopatii tworzą prawa uniwersalne, Prawa Natury. Bycie homeopatą polega na zrozumieniu i zastosowaniu tych praw w praktyce.

Choć od ostatniego wydania minęło już ponad 100 lat, warto na Organon spoglądać ciągle na nowo, bez uprzedzeń, opierając się na najnowszych zdobyczach nauki ( fizyki kwantowej, biologii molekularnej ale też szeroko rozumianej psychologii ) odnosząc ją do współczesnej wiedzy. Hahnemann  niewątpliwie wyprzedził swoja epokę i już wtedy patrzył na człowieka holistycznie.Używając w Organonie pojęcia siły życiowej, zdawał sobie sprawę, że ciało fizyczne i wszystkie jego funkcje zarówno w zdrowiu jak i w chorobie są zależne od tej ożywiającej nas niematerialnej siły, siły energetycznej przenikającej nasze ciało. Rozstrojenie tej wewnętrznej energii postrzegał jako przyczynę choroby. W codziennej pracy z pacjentami zadajemy sobie wiele praktycznych pytań dotyczących terapii homeopatycznej- na większość z nich odpowie nam Organon.

Zainteresowanym polecam książkę Ewy Kowzan Zrozumieć organon

Słowo organon / instrument, narzędzie, organ /pochodzi od Arystotelesa i  jest określeniem jego pism z zakresu logiki oraz oznacza narzędzie do poznania prawdy.

2. A jak zaczyna się Organon ?

                                         § 1

Jedynym celem lekarza jest przywracanie chorym zdrowia czyli leczenie.

                                         § 2

Ideałem leczenia jest szybkie, łagodne, i trwałe przywrócenie zdrowia, w sposób pewny, nieszkodliwy i w myśl jasno zrozumiałych zasad.

Sformułowana w Organonie koncepcja zdrowia i choroby jest ciągle na nowo potwierdzona przez homeopatów na całym świecie. Jest żywa i realnie działająca w doświadczeniu lekarzy i pacjentów. Ci zaś którzy potrzebują dowodów naukowych, by stosować homeopatię,

Cóż … muszą jeszcze trochę poczekać, aż nauka Ją dogoni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *