By | 1 listopada, 2021
Ferrum Phosphoricum

Ferrum Phosphoricum

Podobnie jak Aconitum (zobacz wpis: aconitum)/i Belladonna (zobacz wpis: belladonna) lek ten odpowiada pierwszej fazie stanu zapalnego.  Reakcja pacjenta w obrazie tego leku jest jednak zupełnie inna.

Mniej gwałtowna, mniej wyrazista, można powiedzieć, że dość nieokreślona i to właśnie stanowi główną wskazówkę jeśli chodzi o jego zastosowanie. Choremu czasem trudno opisać swoje samopoczucie. Występuje osłabienie, raczej stan podgorączkowy (temperatura nie przekracza zwykle 38 stopni) niż wysoka gorączka i poczucie, że chyba coś mnie bierze.

Ferrum phos. wykazuje tendencje do zlokalizowanego przekrwienia i krwotoków. Często występuje lokalne przekrwienie uszu (zapalenie ucha środkowego  i dróg oddechowych gardła, tchawicy, oskrzeli).

Można powiedzieć, że mamy tu do czynienia ze stanem podgorączkowym, bez żadnych szczególnych objawów. Jednak gdy przyjrzymy się uważniej dostrzeżemy kilka istotnych wskazówek:

  • Twarz jest samoistnie na przemian zaczerwieniona i blada.
  • Pacjent jest podatny na krwawienia zwłaszcza z nosa, może też odkrztuszać wydzielinę podbarwioną krwią.
  • Z natury wrażliwy na zimno, domaga się jednak świeżego powietrza
  • Nastrój- niezadowolony, lub obojętny, czują się lepiej pozostawieni samym sobie.
  • Ostremu zapaleniu ucha na skutek przeziębienia, może towarzyszyć osłabienie  słuchu.
  • Kaszel jest zazwyczaj suchy, bolesny może być napadowy.
  • Pogorszenie nocą i nad ranem, przez ciepłe napoje, wysiłek fizyczny.

Lek jest przydatny w przypadku zwykle zmęczonych, bladych i anemicznych osób, często dzieci i nastolatków, które źle wyglądają. Nawet zdrowe – są raczej blade i niezbyt krzepkie.

Tak więc – jeśli pojawia się stan podgorączkowy i nie dostrzegamy jeszcze żadnych specyficznych objawów, im szybciej podamy Ferrum phos tym lepiej. Choroba może zostać usunięta już na tym najwcześniejszym etapie. Gdy pojawią się jakieś nowe symptomy oczywiście należy rozważyć podanie innego, bardziej pasującego do aktualnych objawów leku.

Warto też wzmocnić się większą dawką witaminy C i dbać o odpowiedni poziom witaminy D w naszym organizmie.

Na koniec pragnę  zachęcić tych z Was którzy pierwszy raz zaglądają na moja stronę do zerknięcia na wcześniejsze wpisy dotyczące zasad homeopatii (zobacz wpis), prób lekowych (zobacz wpis), i  czym różni się ich działanie od leków chemicznych( zobacz wpis ). W temacie apteczka homeopatyczna od czasu do czasu będę zamieszczać opisy niektórych często stosowanych leków homeopatycznych.

Author: Ewa Staszczyk

Homeopatią zajmuję się już blisko 20 lat i praktycznie są to nieustające studia, które rozpoczęły się od kilkuletnich kursów homeopatii klasycznej organizowanych przez Wielkopolskie Towarzystwo Homeopatyczne, poprzez seminaria i szkolenia z udziałem wybitnych współczesnych homeopatów takich jak G. Vithoulkas A. Geukens, homeopatów z Indii jak Shah, Farokh, Sehgal i wielu innych. Oczywiście niewyczerpanym źródłem wiedzy są dzieła nieżyjących już twórców homeopatii jak S. Hahnemann, J.T. Kent, J. Clarke, że wymienię tylko tych parę nazwisk. Od wielu lat jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Homeopatycznego, staram się aktywnie propagować homeopatię w formie wystąpień na zebraniach Towarzystwa. Niektóre moje wykłady zostały opublikowane w prasie homeopatycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *