By | 29 września, 2020

Pogorszenie pierwotne

Dzisiaj chcę poruszyć ważny temat a mianowicie czym jest homeopatyczne pogorszenie. Czy należy się go obawiać?

Większość pacjentów, którzy kiedykolwiek przyjmowali jakiś lek homeopatyczny albo słyszała albo doświadczyła homeopatycznego pogorszenia. Niektórzy myśląc w kategoriach skutków ubocznych jakie znają w odniesieniu do leków chemicznych, wprost pytają czy leczenie homeopatyczne może pogorszyć ich chorobę? Nie rozumiejąc w czym rzecz, w ogóle boją się stosować homeopatię. Powiedzenie, że wiedza jest mostem nad rzeką niepewności ma w tym momencie duże znaczenie. A zatem wyjaśniam:

Pogorszenie homeopatyczne przybiera jedną z dwóch form: pogorszenie podobne lub pogorszenie niepodobne.

POGORSZENIE PODOBNE

Pogorszenie podobne jest nasileniem już istniejących objawów i oznacza, że podany lek był właściwy. Dlaczego jednak taka reakcja w ogóle ma miejsce?

Dzieje się tak z powodu pierwotnego działania leku, który podany na zasadzie podobieństwa wytwarza w organizmie sztuczną chorobę, zawsze nieco silniejszą od choroby naturalnej. Ponieważ ta sztuczna choroba polekowa jest tak bardzo podobna do pierwotnej choroby, pacjent odbiera je jako nasilenie jego własnego schorzenia.

Pojawienie się pogorszenie pierwotnego świadczy też o tym, że właściwy lek podano w zbyt wysokiej dawce/ potencji, powtarzano zbyt często lub powtórzono za wcześnie.

To pogorszenie może mieć miejsce zarówno w leczeniu chorób ostrych jak i przewlekłych. W stanie ostrym może trwać parę godzin, w chorobie chronicznej kilka dni. W przypadkach ostrych jego wystąpienie jest raczej rzadkie, ponieważ organizm w tym stanie zużywa lek bardzo szybko.

Jeśli jednak zdarzy to może mieć taki np. przebieg :

Pacjent ma początek przeziębienia. Skarży się na ból gardła, ucisk w głowie, suchość śluzówek, lekki stan podgorączkowy, czuję że to znowu będzie angina.. Co się może wydarzyć po dobrze podanym leku? Ból gardła może się nasilić, może trochę wzrosnąć temperatura, może pojawić się mocniejszy ból głowy, większe pragnienie związane ze wzmożoną suchością gardła. Następnego dnia zazwyczaj słyszę ” dziś jest o wiele lepiej, temperatura jest normalna a gardło już prawie nie boli” To co z tą anginą? Odeszła.

Tak więc to początkowe pogorszenie jest właściwie dobrym znakiem – zapowiedzią, że choroba ostra zostanie szybko usunięta.

Doświadczeni homeopaci mają zazwyczaj wyczucie we właściwym doborze potencji i sposobie powtarzania leku, by unikać pogorszeń.

Wrażliwość na leki homeopatyczne, jak już pisałam wcześniej, jest jednak bardzo indywidualna. Do pogorszenia może czasami dojść niezależnie od stosowanych metod leczniczych. Rzadko jednak nasilenie objawów jest na tyle poważne, że wymaga interwencji.

Co możemy zrobić w takiej sytuacji?

W stanie ostrym wystarczy zazwyczaj przestać przyjmować lek na jakiś czas lub zażywać go znacznie rzadziej. Kiedy nie przyjmujesz leku twoje ciało po prostu zużyje jego nadwyżkę. W następnych dniach poczujesz się lepiej i powtórzysz lek gdy objawy powrócą.

Jeśli pogorszenie podobne ma miejsce w chorobie przewlekłej należy rozważyć zmianę potencji leku a w wyjątkowym przypadku jego antydotowanie przez zastosowanie kawy, mięty, kamfory.Lek homeopatyczny można też antydotować innym lekiem homeopatycznym.

Zapamiętaj:

Pierwotne  pogorszenie podobne niczym ci nie grozi. Oznacza jedynie większą dawkę leku niż była ci potrzebna. W takiej sytuacji odczekaj, aż ten efekt minie i następnie weź troszkę mniejszą dawkę bądź przyjmuj lek rzadziej.

O pogorszeniu niepodobnym napiszę innym razem. To trochę bardziej skomplikowane. Powiem tylko, że jest to typ reakcji na lek homeopatyczny podczas której pacjent bezpośrednio po przyjęciu leku odczuwa NOWE, nieistniejące uprzednio objawy. Czasami oznacza to, że lek został źle dobrany i nie należy go dalej podawać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *