By | 21 października, 2020

Co czyni lek homeopatycznym?

Na pólkach w aptece homeopatycznej stoją substancje potencjonowane jak np.: sulphur, belladonna, lachesis, sepia, apis, itp. W różnych potencjach, od 5 CH do 1000CH (czyli inaczej 1M) i wyższych jak 10 M czy 50 M. Każda z nich  ma swój unikalny obraz objawów określony podczas testowania danej substancji zwanej próbą lekową.

Owe substancje staną się lekami, czyli wykażą swoją terapeutyczną moc, tylko wtedy gdy całość objawów pacjenta będzie podobna do całości objawów danej substancji uzyskanej podczas próby lekowej Homeopatyczny znaczy, mówiąc potocznie, podobny w cierpieniu.

Tak więc dana substancja potencjonowana dopiero staje się lekiem homeopatycznym, gdy zostanie zaordynowana zgodnie z prawem podobieństwa.

Dla przypomnienia oto prawa klasycznej homeopatii :

  • Prawo podobieństwa
  • Pojedyncze lekarstwo
  • Testowanie (homeopatyczna próba lekowa)
  • Minimalna zdynamizowana dawka
  • Indywidualizacja

Czy stosowanie leków homeopatycznych powoduje jakieś skutki uboczne?

Nie powoduje skutków ubocznych w rozumieniu medycyny konwencjonalnej takich jak uszkodzenia narządów, tkanek, stłumienia mechanizmów obronnych. Lek homeopatyczny wywiera tylko swoje działanie główne, które wzbudza reakcję leczniczą organizmu, a to zawsze jest zjawiskiem pozytywnym. Jeśli pod wpływem działania leku pojawiają się jakieś zmiany w objawach oznacza to, że organizm próbuje radzić sobie z chorobą w najlepszy możliwy sposób, mechanizmy obronne są pobudzone a nie hamowane. Tak więc ulotki nt. skutków ubocznych leków homeopatycznych nie mają sensu!

Czytanie ich ma za to głęboki sens przy lekach chemicznych. Wystarczy zobaczyć ile ludzi umiera  z powodu stosowania tych leków zgodnie z zaleceniami lekarza. (patrz: homeopatia a leki chemiczne) Zdaję sobie sprawę, że czasami trzeba sięgnąć po te leki. Jeśli jednak mamy wybór decydujmy bardziej świadomie jakie substancje zażywamy- to w końcu nasz organizm i nasze zdrowie.

Czy można być uczulonym na leki homeopatyczne?

Nie można. Jeśli pod wpływem działania leku pojawiają się jakieś wydzieliny czy wysypka oznacza to jedynie, że organizm próbuje przywrócić wewnętrzną równowagę. Możemy ją nazwać reakcją oczyszczającą, zwłaszcza, że zwykle towarzyszy jej poprawa na poziomie psychicznym czy zmniejszenie dolegliwości na głębszym poziomienp. poprawa duszności, czy złagodzenie depresji.

Czy można się uzależnić od  leków homeopatycznych?

Nie można. Zawsze możesz przerwać terapię homeopatyczną. Po prostu leczenie nie będzie kontynuowane. W medycynie allopatycznej odstawienie leków bywa czasami trudne, grozi nasileniem choroby lub w ogóle jest niemożliwe.

 To niebywale groźne i zarazem smutne jak łatwo ludzie uzależniają się od leków chemicznych. Mam na myśli głównie środki przeciwbólowe i uspokajające. W ten sposób nie leczysz swoich rzeczywistych problemów łykasz tabletki tłumiąc objawy i zanim się obejrzysz, jesteś uzależniony.

Czy lek homeopatyczny może przestać działać?

Tak jeśli:

  • Zostanie antydotowany przez kawę, miętę kamforę lub specyficzny lek homeopatyczny. 
  • Pacjent został wyleczony i już go nie potrzebuje (Jeśli jednak w takiej sytuacji będzie kontynuował przyjmowanie leku to może doświadczyć niektórych objawów tego leku jak w próbie lekowej. Objawy znikną zaraz po tym jak przestanie przyjmować lek)
  • Pacjent jest w trakcie terapii i na tym etapie potrzebuje zmiany leku bo obraz choroby się zmienił lub tylko zmiany potencji  gdy obraz pozostaje ten sam.

Jeśli macie jeszcze jakieś dodatkowe pytania odnośnie zachęcam do zadania ich w komentarzu pod wpisem, postaram się odpowiedzieć na nie w kolejnych wpisach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *