By | 16 listopada, 2021
homeopatia bryonia

BRYONIA

Bryonia to kolejny lek, który można zastosować w przypadku wolno narastającej gorączki. To wspaniały lek i trudno wyobrazić sobie sytuację gdyby go nagle zabrakło.

Niezastąpiony w wielu sytuacjach klinicznych dotyczących m in. schorzeń układu oddechowego, przewodu pokarmowego, układu ruchu.

Z punktu widzenia medycyny akademickiej jest nie do pojęcia, że ten sam lek może wyleczyć np. migrenę, zapalenie płuc, rwę kulszową, zawroty głowy, zaparcie, zapalenie stawów, zapalenie wyrostka, grypę itp.

Natomiast w leczeniu homeopatycznym to człowiek i jego sposób doświadczania choroby jest najważniejszy. Nazwa choroby w doborze leku nie jest tak bardzo istotna. Ma znaczenie  jedynie w ocenie stopnia zaawansowania patologii i ewentualnego rokowania.

Pocieszające jest to, że gdy witalność i kondycja siły życiowej pacjenta jest dobra wtedy z pewnością zareaguje on na lek homeopatyczny i zdrowie powróci. (na temat kondycji naszej siły życiowej: patrz wpis: Szlachetne zdrowie cz. 2)

OBRAZ BRYONII

Najważniejszą modalnością w przypadku Bryonii jest pogorszenie z powodu ruchu i jednocześnie poprawa w czasie spoczynku.

Myślimy o Bryoni  w każdym przypadku JAKIEJKOLWIEK dolegliwości,  jeśli występuje zaostrzenie pod wpływem najmniejszego ruchu – może go nasilić nawet otwarcie oczu, czy ruch ustami przy mówieniu. W przypadku zapalenia oskrzeli czy płuc –  już samo oddychanie czy kaszel nasila ból w klatce piersiowej.

Poprawa następuje w czasie absolutnego spoczynku, ucisku lub leżenia na bolesnej stronie (ponieważ uciśnięcie uniemożliwia ruch)

Bóle w obrazie Bryoni są raczej nie do pozazdroszczenia. Zwykle mają charakter kłujący, rozdzierający, przeszywający. Chorzy, którzy mieli okazję doświadczyć działania Bryoni na sobie, często postrzegają ją jako wielki lek przeciwbólowy.

Tak więc pacjent siedzi lub leży całkiem  nieruchomo przez co może wyglądać jak statua.

Wracając do tematu infekcji

Bryonia sprawdza się w leczeniu przeziębień rozpoczynających się o kataru, bólu gardła, które jednak dość szybko postępują w dół, do klatki piersiowej.

Jest to bardzo ważny lek w leczeniu zapalenia oskrzeli, oraz płuc i opłucnej.

Grypa typu Bryonia

Przebiega zwykle z bardzo silnym bólem głowy a także oczu, zwłaszcza gdy pacjent próbuje nimi poruszyć.Chory jest obolały, wyczerpany, leży nieruchomo w łóżku, woli być sam. Zwraca uwagą duża suchość ust i języka i zazwyczaj bardzo silne pragnienie (choć czasami może go nie być). Wypija na raz dużą ilość płynów. Zwykle dość szybko pojawia się silny, wstrząsający,  suchy kaszel, wywołujący bóle i kłucie w klatce piersiowej.

Kaszel, jak to u Bryoni nasila się przy najmniejszym ruchu, rozmowie i głębokim oddychaniu. Pacjent w czasie kaszlu może przytrzymywać rękami klatkę piersiową. Źle się czuje w przegrzanym pokoju. Objawy nasilają się ok. godziny 21- ej. Poty przynoszą ulgę.

Interesujący jest też stan psychiczny

Chory jest drażliwy, łatwo wpada w gniew i chce mieć spokój.

Jednak, co może się wydawać dziwne, pomimo swojego ciężkiego stanu, często myśli o pracy, firmie, pieniądzach, dziecko martwi się szkołą. Dopóki może stara się wykonywać swoje obowiązki nawet w chorobie np. leżąc z gorączką w łóżku próbuje odpisywać na maile z pracy, odbierać telefony z firmy, a dziecko martwi się o nieodrobione lekcje.

W delirium np. podczas bardzo wysokiej gorączki, może ciągle mówić o interesach, wyskakuje z łóżka lub mówi, że chce iść do domu, choć leży we własnym łóżku

Przyczyną wejścia w stan Bryoni

Oprócz czynników fizycznych jak przemarznięcie w suchy zimny i wietrzny dzień, zimne jedzenie podczas upałów lub po przegrzaniu, są też kłopoty finansowe,  porażka i straty materialne w biznesie. Gniew i upokorzenie z jakiegoś powodu.

Author: Ewa Staszczyk

Homeopatią zajmuję się już blisko 20 lat i praktycznie są to nieustające studia, które rozpoczęły się od kilkuletnich kursów homeopatii klasycznej organizowanych przez Wielkopolskie Towarzystwo Homeopatyczne, poprzez seminaria i szkolenia z udziałem wybitnych współczesnych homeopatów takich jak G. Vithoulkas A. Geukens, homeopatów z Indii jak Shah, Farokh, Sehgal i wielu innych. Oczywiście niewyczerpanym źródłem wiedzy są dzieła nieżyjących już twórców homeopatii jak S. Hahnemann, J.T. Kent, J. Clarke, że wymienię tylko tych parę nazwisk. Od wielu lat jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Homeopatycznego, staram się aktywnie propagować homeopatię w formie wystąpień na zebraniach Towarzystwa. Niektóre moje wykłady zostały opublikowane w prasie homeopatycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *