By | 11 grudnia, 2020

Czym jest coffea cruda?

Dziś kilka słów na temat Coffei, czyli potencjonowanej kawy. Kawa w tej formie nie wywołujeskutków ubocznych, ale leczy. I znów możemy powiedzieć, że mniej znaczy więcej (patrz wpis: Lek homeopatyczny czyli mniej znaczy więcej). Jest to lek homeopatyczny sporządzony z niepalonych strączków drzewa kawy arabskiej należącego do rodziny Rubiaceae.

Próba lekowa (wpis: czym jest próba lekowa?), którą przeprowadzono z tym lekiem wykazała objawy podobne do tych, które pewnie niektórzy z was częściowo znają, Jeśli wypijemy zbyt dużo kawy późno w nocy, zwykle nie możemy zasnąć, umysł wydaje się „pędzić”.

Obraz leku cofea cruda

Coffea działa mocno na system nerwowy, wywołując niezwykle wzmożoną aktywność umysłu i wyostrzenie percepcji narządów zmysłu. Dotyczy to również nadwrażliwości na ból.

Występuje jasność i obfitość myśli, przypływ pomysłów, snucie planów, czasami euforia czyli aktywność, kreatywność, bezsenność wywołana nadmierną aktywnością umysłu. Pacjent leży czuwając przez większą część nocy.

Ze względu na nadmierną wrażliwość wszystkich narządów zmysłów pacjent lepiej widzi, np. drobny druk może przeczytać z łatwością, słyszy najlżejszy hałas, no i jest niezmiernie wrażliwy na ból. Odbiera go jako ból nie do zniesienia, doprowadzający do rozpaczy, do łez, miota się udręczony. Jeśli jest to ból zęba, to ulgę w przypadku Coffei przynosi trzymanie w ustach kostki lodu. Wrażliwość słuchu jest tak wielka, że wszelkie zaburzenia i bóle nasilają się pod wpływem hałasu. Zaostrzenie np. bólów kończyn pod wpływem hałasu jest objawem szczególnie niezwykłym.

Bardzo ciekawą rzeczą jest, że ów emocjonalny wstrząs jest u Coffei

wywołany najczęściej (choć nie tylko) jakąś RADOSNĄ niespodzianką. Przyczyną pogorszenia, jest coś radosnego, jakby ci pacjenci byli szczególnie wrażliwi zwłaszcza na uczucie szczęścia. (Lek Gelsemium wiąże się z nadmierną reakcją na złe wieści).

Taką radosną wiadomością może być np. wygrana na loterii, zbliżający się ślub, nowa miłość, jakiś wielki sukces itp. Oczekiwanie na coś radosnego wywołuje bezsenność. Kobieta która nie śpi podekscytowana przeprowadzką do wymarzonego domu, czy mężczyzna oczekujący na nowy super samochód, który jutro stanie przed jego domem, czy może nawet maluszek który spodziewa się Św. Mikołaja z workiem prezentów.

Widać więc, że nie tylko smutki, ale też nadmiar radości i szczęścia mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu, wywołując czasami również konkretne dolegliwości fizyczne jak np. ból głowy, palpitacje serca, biegunkę, ból zęba, czy jakiś stan zapalny. Może pojawić się też nawet katalepsja tj. najogólniej mówiąc znieruchomienie ciała wynikające ze wzmożonego napięci i zesztywnienia mięśni.

Typ pacjenta wrażliwego na działanie Coffei

Jest to zazwyczaj osoba  nerwowa, inteligentna, szybka w działaniu, emocjonalna, skłonna do nadmiernej aktywności umysłowej i do bezsenności, często nadużywająca kawy.

Dr Rajan Sankaran w swej książce pt. Natura leków zwraca uwagę na pewne grupy ludzi, którzy ze względu na swój zawód piją dużo kawy. Są to np. załogi samolotów, zespoły chirurgów, którzy muszą utrzymywać się w stanie gotowości by uniknąć błędów, czy też artyści, pisarze, twórcy filmowi by pobudzać swoją kreatywność.

Wg dr Sankarana Coffea jest pracowita i sumienna, dużo daje innym, gdy coś idzie źle czuje wielką skruchę, Czuje, że będzie akceptowana przez innych, gdy wykaże się życzliwością poprzez dobre uczynki. Gdy spotka ją jakaś  nieoczekiwana uprzejmość, nie umie jej przyjąć i płacze z radości. Nie potrafi zaakceptować czegoś za nic.

Ważne modalności kawy

Stan pacjenta pogarsza się:

  • Na zimnie (z wyjątkiem bólów zęba), skrajnie wrażliwy na zimne powietrze
  • Przy hałasie
  • Po środkach pobudzających (wino, kawa , herbata, alkohol)

Stan poprawia się:

  • Pod wpływem ciepła

Podsumowanie – kiedy rozważyć podanie leku Coffea?

  1. W sytuacji gwałtownych emocji, podniecenia umysłu wywołanego przez radość, miłe niespodzianki.
  2. Nadużywania kawy, substancji pobudzających, narkotyków.
  3. Bezsenności wywołanej zwłaszcza przez dobre wiadomości lub spowodowanej nadużyciem środków pobudzających.
  4. Wszelkiego rodzaju bólów które wydają się nie do zniesienia (do różnicowania z innymi lekami jak np. Chamomilla, Aconitum, Nux vomica)

Radość to piękne uczucie i wszyscy chyba chcemy jej doświadczać. Jeśli jednak jesteśmy na coś szczególnie wrażliwi lub bodziec jest bardzo silny, wtedy niestety wypadamy ze stanu wewnętrznej równowagi i pojawiają się objawy chorobowe. Dobrze dobrany lek homeopatyczny jest w stanie tę równowagę przywrócić, a wtedy nasza radość będzie … zdrowa.


Jeśli powyższy był dla Ciebie wartościowy, będę bardzo wdzięczna za wszystkie komentarze oraz udostępnienia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *