By | 12 października, 2021
aconitum

GORĄCZKA CZĘŚĆ 2 – ACONITUM

Jeśli na początku ostrej infekcji uda nam się w miarę szybko podać właściwy lek choroba może być łatwo opanowana. Jeśli zaś się rozwinie jej przebieg jest zwykle stosunkowo łagodny.

Dla ułatwienia podzielę gorączki i odpowiadające im leki homeopatyczne na dwie grupy:

  1. Gorączki szybko narastające (gdy objawy podwyższonej temperatury rozwijają się w ciągu kilku godzin)
  2. Gorączki  narastające powoli (zwykle w ciągu dwóch, trzech dni)

Gorączce towarzyszą zazwyczaj inne objawy ogólne jak np. dreszcze, poty, pragnienie lub jego brak, uczucie zimna lub gorąca Zmianie ulega często też stan psychiczny pacjenta, który jak zawsze należy uwzględnić w doborze leku. Zawsze warto, a nawet należy, ustalić przyczynę która mogła wywołać chorobę.

Poniżej omówię trzy najczęściej stosowane leki w przypadku szybko narastających objawów. A są to ACONITUM, BELLADONNA, FERRUM PHOSPHORICUM. Te właśnie leki na pewno powinny się znaleźć w Waszej apteczce homeopatycznej.

Obszerne opisy leków homeopatycznych znajdziecie w Materii Medicach. Ja opisując powyższe leki podam tylko te kardynalne, najważniejsze drogowskazy, które pomogą Wam wybrać właściwe remedium w przypadku podwyższonej temperatury.

ACONITUM

Jeśli spojrzymy na pacjenta w stanie Aconitum pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy jest jego silny niepokój, lęk oraz pobudzenie.

Nagły intensywny strach spowodowany nawet banalną przyczyną jest bardzo charakterystyczny dla tego leku. Pacjent domaga się natychmiastowej pomocy, panikuje, czuje że może stać się coś złego, boi się, że umrze. Generalnie jest to jeden z ważniejszych leków na tzw. panikę. 

Wysoka gorączka (40 stopni)  narasta bardzo gwałtownie, zwykle około północy. Chory, jak wspomniałam, jest bardzo niespokojny, wierci się, zrzuca pościel. Lepiej czuje się gdy jest odkryty. Skóra gorąca sucha, bez potów, duże pragnienie na zimną wodę. (Pojawienie się potów zwykle sygnalizuje spadek gorączki i początek zdrowienia ) Twarz silnie zaczerwieniona staje się blada gdy pacjent wstaje z pozycji leżącej, może też omdlewać lub mieć zawroty głowy.

Co może wywołać ten stan?

Otóż najczęściej: przemarznięcie, zwłaszcza przewianie suchym zimnym wiatrem zazwyczaj zimą, ale też pod wpływem nadmiernego ciepła w upalne lato, które sprzyja udarom cieplnym.

Czynnikiem wyzwalającym jest też nagły strach, gwałtowny lęk, bycie świadkiem lub uczestniczenie w jakiejś szokującej sytuacji czy wypadku.

Ten ostry stan gorączkowy jest często wstępem do zapalenia gardła, ucha, krtani z duszącym krupowym kaszlem , zapalenia oskrzeli czy nawet płuc.

Gwałtowność rozwoju choroby w obrazie Aconitum dobrze obrazuje sytuacja gdy dotąd zdrowe, wesołe pełne energii dziecko bawiło się w dzień na dworze a przed północą stawia rodzinę na nogi z powodu gorączki i gwałtownego, suchego szczekającego lub świszczącego kaszlu. Oczywiście ta sytuacja dotyczy zabawy, zazwyczaj zimą, gdy spocone dziecko rozpina kurtkę, zdejmuje szalik czy czapkę i owiewa je zimny suchy wiatr.

Również rodzic, często przerażony całą sytuacją, aby się uspokoić i nie panikować może zażyć… Aconitum. 

Podsumowanie

  • Etiologia: przemarznięcie, suchy zimny wiatr, przestrach
  • Wysoka gorączka, nagły początek
  • Pogorszenie nocą
  • Silny niepokój, pragnienie na zimną wodę
  • Lęk przed śmiercią, chce natychmiastowej pomoc
  • Pożądanie i poprawa przez świeże powietrze

Następnym razem omówię pozostałe leki czyli: Belladonnę  i Ferrum phosphoricum.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *