By | 27 listopada, 2020

Similimum czyli lek, który pasuje doskonale

W dzisiejszym wpisie chciałam powrócić do apteczki homeopatycznej. Ci z was, którzy stosują homeopatię pewnie słyszeli o Ignatii –  jest to lek ogólnie znany i dosyć często przepisywany. Ale jak to w homeopatii bywa, podany lek nie zawsze wywołuje działanie, którego się spodziewamy – część objawów pacjenta uległa poprawie, jednak inne objawy pozostały. Lek w tym wypadku wywiera tylko częściowe działanie. W homeopatii taki lek to simile a my poszukujemy similimum czyli leku który pasuje doskonale.

Jak znaleźć taki lek?

To pytanie zaprząta umysły homeopatów na całym świecie. Jest to o tyle ważne, że gdy lek jest idealnie dobrany i siła życiowa jest w dobrej kondycji (patrz wpis Szlachetne zdrowie cz. 2 ) to wtedy obserwujemy coś, co ludzie nazywają cudownym uzdrowieniem.

Jak już pisałam wcześniej, na świecie istnieje wiele różnych metod doboru leków. Homeopatia jest więc nie tylko nauką, ale też i sztuką. Każdy lek homeopatyczny posiada swój unikalny obraz. Nie możemy jednego leku homeopatycznego zastąpić innym, jeśli chcemy kogoś wyleczyć.

W leczeniu konwencjonalnym zamiana jednych leków na inne o podobnym działaniu jest na porządku dziennym np. antybiotyków, leków przeciwzapalnych, uspokajających, antydepresyjnych itp.

Przyczyny chorób są jak wiemy różne (patrz: szlachetne zdrowie cz.1). Na tę samą przyczynę wywołującą chorobę każdy może zareagować inaczej będzie więc wymagał innego leku, który przywróci wewnętrzną równowagę. Przykładowo: jeśli spojrzymy na rubrykę w Repertorium (patrz: Lek homeopatyczny- próba lekowa ) Ailments from disappointment tj. Dolegliwości z powodu zawiedzionych oczekiwań, nadziei  – to zauważymy że jest tam 7 kardynalnych leków w tym Ignatia.

Wśród objawów jakie ma pacjent szukamy zatem tych, które wskażą tylko i jedynie na Ignatie. To tak, jak ktoś, kto widzi wieżę Eiffla wie na pewno, że jest w Paryżu, a jeśli widzi Statuę Wolności to jest w Nowym Yorku.

W homeopatii istnieje pojęcie Keynotes, które rozumiemy jako, myśl przewodnią, główny wątek, unikalny symptom miejscowy, ogólny czy umysłowy danego leku.

Co zatem wyróżnia Ignatie spośród innych leków?

Ignatia jest lekiem często podawanym w stanie ostrym – zwłaszcza w przypadkach nagłego żalu, smutnych wydarzeń, emocjonalnego czy mentalnego szoku na skutek usłyszenia złych wiadomości, poważnej straty, porzucenia czy śmierci osoby bliskiej. Jest wtedy czasami nazywana homeopatycznym Valium (Relanium). Ignatia pomaga pacjentom w bardzo wielu trudnych sytuacjach życiowych.

Co jest szczególnego w reakcji Ignatii na te trudne sytuacje?

Ignatia to lek niezwykle bogaty w sprzeczności, zmienne nastroje i tzw. reakcje paradoksalne. Na poziomie psychicznym możemy zaobserwować, że dotąd życie przebiegało harmonijnie, ale nagle coś złego się stało i pacjent jest kompletnie zbity z tropu, zmieszany. Taka osoba, zwykle czuje kluskę w gardle, której nie może przełknąć i pustkę w żołądku, która jednak nie ustępuje po jedzeniu. Siedzi wpatrzona w podłogę, całkowicie rozstrojona, wzdycha i próbuje powstrzymać łzy lub przeciwnie szlocha i łka. Ma zmienne nastroje: nagle płacz może zastąpić niekontrolowany wybuch histerycznego śmiechu. Rozmyśla w samotności nad swoim prawdziwym lub wyimaginowanym nieszczęściem i często ma poczucie że wszystko jest stracone… Ale nie próbuj jej pocieszać, gdyż raczej spotka cię wybuch złości. Stan Ignatii poprawia się przez odwrócenie uwagi i przez rozrywkę, gdy się dobrze bawi.

Osoba o miłym uprzejmym usposobieniu, gdy czuła się dobrze teraz reaguje złością i irytacją na najmniejszą uwagę i sprzeciw. Łatwo się obraża. Może stać się wyzywająca i  nieposłuszna. Łatwo zaobserwować taką zmianę na przykład u wesołego, pogodnego, miłego i zgodnego dotąd dziecka, gdy urodzi  się kolejne dziecko w rodzinie. Matka tego dziecka często mówi:„ odkąd ma rodzeństwo, ja go nie poznaję, jest takie niegrzeczne całkiem nie daję sobie z nim rady”. Ignatia może przynieść ulgę dziecku i spokój rodzicom.

Jest też dobrym lekiem na tzw. „ złamane serce ‘’w związku z miłosnym zawodem.

Stan Ignatii poprawia:

  • ciepło
  • mocny ucisk
  • spacer
  • rozrywka

Stan Ignatii pogarsza się:

  • Ok. 11 rano
  • przez pocieszanie
  • silne zapachy, dym papierosowy
  • przed miesiączką

W homeopatii istnieje typ pacjenta Ignatia:

Często jest to kobieta wrażliwa, romantyczna, idealistka. Perfekcyjna i wymagająca w stosunku do samej siebie, wrażliwa na dobro i zło, przestrzeganie moralnych zasad postępowania. Raczej skryta, łagodna. Potrafi długi czas znosić w milczeniu wiele cierpienia nie skarżąc się nikomu. Bardzo rzadko źle się wypowiada na temat swoich bliskich.

Gdy jednak czara goryczy się przeleje wtedy Ignatia zmienia się całkowicie jak napisałam powyżej.


Jeśli powyższy był dla Ciebie wartościowy, będę bardzo wdzięczna za wszystkie komentarze oraz udostępnienia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *